شما در وردپرس برتر هستید!
آموزش وردپرسمقالات آموزشی

آموزش جامع و راهنمای تنظیمات افزونه Yoast SEO

348بازدید

با سلام خدمت شما دوستان عزیز

در این آموزش قصد داریم شما را افزونه ای آشنا کنیم که یکی از کاربردی ترین و مهم ترین افزونه های وردپرس به شمار می رود و وجود آن برای هر سایت بزرگ و کوچکی لازم و اجباری است. افزونه مورد نظر Yoast SEO نام دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با چگونگی کار با این افزونه و اینکه وظیفه این ابزار مهم چیست را برای شما شرح خواهیم داد. پس تا آخر با وردپرس برتر همراه باشید.

سئو ( Seo ) چیست ؟

سئو ( به انگلیسی Seo ) مخفف کلمه Search Engine Optimization می باشد و به معنای کلی یعنی بهینه سازی سایت برای موتور های جستجوگر مثل گوگل و… است. به عبارتی دیگر به هر کاری که توسط مدیر سایت برای بالاتر بردن رتبه سایت در موتورهای جستجوگر مانند گوگل و یاهو صورت می گیرد را سئو سایت می نامیم. هدف از سئو افزایش بازدید کننده از سایت برای هر جستجویی که کاربر برای سوال خود از موتورهای جستجوگر خواهان آن است. سئو به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می شود که سئو داخلی از مواردی همچون تولید محتوا و متاتگ ها و همچنین استاندارد بودن قالب و… تشکیل شده است.

افزونه های بی شماری برای بهبود سایت وجود دارد اما پرطرفدارین آن ها می توان بهYoast SEO و all in one pack اشاره کرد.در این مقاله شما را با افزونه Yoast SEO آَشنا می کنیم و افزونه all in one pack را در آموزش های بعدی با هم بررسی خواهیم کرد.

افزونه Yoast SEO

این افزونه تا به امروز بالای یک میلیون نصب فعال را در وردپرس داشته است و اکثر کاربران از استفاده این افزونه در سایت خود راضی بوده اند.

 

برای شروع باید افزونه را دانلود کرده و سپس نصب و فعال کنید. بعد از فعال کردن این افزونه منویی تحت عنوان Yoast در سمت راست پیشخوان وردپرس شما افزوده می شود.( همانند تصویر زیر )

بخش اول: پیشخوان- Your Info

در این بخش شما می توانید نام وبسایت و نام جایگزین و اینکه سایت شما شخصی است یا شرکتی را انتخاب کنید و سپس ذخیره کنید.

بخش اول: پیشخوان- Webmaster tools

در این مرحله هم می توانید شناسه هایی که در سایت های فوق موقع عضویت دریافت کرده اید را وارد کرده و ذخیره کنید.

بخش دوم : عنوان و متاها – عمومی

در قسمت عمومی بخش عنوان و متاها باید علامت جداکننده که برای جدا کردن عنوان از توصیح را انجام می دهد را مشخص کنید و تیک بازنویسی عنوان ها را هم فعال کنید.

در ادامه این بخش، قسمت های خانه و گونه های فرسته، طبقه بندی و… در حالت عمومی تنطیم شده اند پیشنهاد ما این است که دستکاری نکنید.

بخش سوم: شبکه های اجتماعی

در این بخش شما می توانید در شبکه هایی از جمله اینستاگرام و لینکداین و یوتیوب و… در صورتی که عضو شده اید را وارد کنید و در قسمت های بعدی این بخش هم می توانید تنظیمات اضافی را درباره شبکه های گوگل و توییتر و… را انجام بدهید.

بخش چهارم: نقشه های xml سایت – عمومی

ابتدا نقشه سایت xml را برای سایت خود فعال کنید و سپس می توانید نقشه سایت خود را مشاهده کنید. برای اینکه مشاهده کردن این مورد را برای برخی از کاربران غیرفعال کنید به ادامه آموزش توجه کنید.

بخش چهارم: نقشه های xml سایت – سایت مپ کاربر

همانطور که در تصویر هم مشاهده می کنید با استفاده از گزینه های پیش رو شما می توانید هر کدام از بخشی که نمی خواهید نقشه سایت برای آن ها نشان داده نشود را مشخص و غیر فعال کنید.

بخش چهارم: نقشه های xml سایت – گونه های فرسته

در این قسمت شما می توانید در آن قسمت هایی که نمی خواهید در نقشه سایت نمایش داده شود را مشخص کنید( گزینه های موجود در این قسمت : نوشته ها، برگه ها؛ رسانه، محصولات و…)

بخش چهارم: نقشه های xml سایت – نوشته‌هایی که شامل می‌شوند

در این قسمت شما می توانید پست یا نوشته ای که نمی خواهید در نقشه سایت نشان داده شود را با وارد کردن آی دی آن نوشته و یا … مشخص کنید تا در نقشه سایت نشان داده نشود.

بخش چهارم : نقشه های xml سایت – طببقه بندی

در این قسمت شما می توانید ساختارهایی که در سایت شما هستند را برای پنهان کردن از نقشه سایت مشخص کنید.

تا اینجا بخش های مهمی از تنظیمات افزونه سئو را برای شما بیان کردیم(بقیه تنظیمات احتیاجی به ویرایش ندارند و در بهترین حالت قرار داده شده اند)

در ادامه و کار مهمی که پیش روی شماست باید برای هر نوشته بصورت جداگانه تنظیمات سئو آن را انجام دهید به همین منظور به نوشته خود مراجعه کنید و به پایین نوشته خود بروید ( همانند تصویر زیر )

بهینه سازی محتوا

توجه داشته باشید که نوشته ی شما براساس حالت سئو با چراغ راهنما مشخص می شود که براساس اولویت با رنگ های سبز، زرد و یا قرمز مشخص می شود.

در بخش Snippet Editor می توانید نام و عنوان و آدرس نوشته را تغییر دهید( به طور پیشفرض وقتی شما متن آبی سلام دنیا کلیک کنید تصویر زیر نمایان خواهد شد.)

که شما می توانید تا زمان سبز شدن رنگ زیر Seo title نوشته خود را ادامه دهید و Slug را هم ویرایش کنید.

(موقع ویرایش خواهید دید که کدام قسمت از لینک ویرایش می شود)

تنظیمات پیشرفته

 

در این قسمت شما می توانید براساس تنطیمات پیش رو به موتور های جستجو اجازه بررسی دهید و نوع ربات های خود را مشخص کنید.

با این تنطیمات در نوشته ها و بخش های مختلف افزونه سئو می توانید نوشته های خود را برای بهبود عملکرد سایت خود ارتقا دهید و مطالب سایت خود را در رتبه های برتر گوگل یا سایر موتور های جستجو گر قرار دهید. دقت داشته باشید که تا اینجای کار که توصیح داده شده است نسخه رایگان این افزونه بود، برای اینکه بتوانید از امکانات این افزونه به نحو احسن بهره ببرید باید افزونه را خریداری کنید.

با سپاس فراوان – وردپرس برتر

ارسال پاسخ