شما در وردپرس برتر هستید!
آموزش وردپرسافزونه رایگانافزونه وردپرسکاربردیمقالات آموزشی

چگونگی غیر فعال کردن Google AMP در وردپرس

450بازدید

آیا شما هم قصد غیر فعال کردن Google AMP در وردپرس را دارید؟ بسیاری از دارندگان وب سایت ها و وبلاگ ها که از Google AMP استفاده می کردند حالا بنا به دلایل مختلفی قصد غیر فعال کردن این سرویس را دارند. چالشی که در این میان به وجود می آید این است که غیر فعال کردن این سرویس به آسانی نصب آن نیست. در این مقاله، ما به شما چگونگی غیر فعال کردن Google AMP در وردپرس را آموزش خواهیم داد.

چه کسانی و چرا باید Google AMP را غیرفعال کنند؟

افزایش دهنده سرعت صفحات در نسخه موبایلی که به اختصار AMP خوانده می شود یک سرویس متن باز است که به جهت دسترسی سریع تر به سایت ها در نسخه موبایلی و در جهت افزایش تجربه کاربری ساخته شده است.

این سرویس با استفاده از ترکیب کدهای HTML و جاوا اسکریپت صفحات سایت شما را حافظه موقت Google AMP ذخیره می کند. گوگل می تواند از کش های ذخیره شده در حافظه موقت خود به سرعت به سایت شما دسترسی را به کاربر بدهد.

Google AMP

در زیر دلایلی از سمت صاحبان وب سایت ها و وبلاگ های مختلف در راستای غیرفعال کردن سرویس AMP گوگل را برای شما قرار داده ایم:

ریزش میزان عضویت کاربران

سرویس AMP به دلیل محدود کردن کدهای HTML و جاوا اسکریپت به مالکان وب سایت ها اجازه عضوگیری از طریق اشتراک را نمی دهد، آنها باید فرم تماس را پر کنند یا اقدام به جذب کاربران به روش های دیگری نمایند.

کاهش بازدید صفحات سایت در نسخه موبایل

سرویس AMP اجازه نمی دهد تا کاربران نسخه موبایلی منوی ناوبری، سایدبار یا سایر ویژگی سایت شما را مشاهده کنند. به همین دلیل بازدید صفحات کاهش می یابد.

در واقع بعضی از گزارش داده اند که دکمه بستن صفحه که در گوشه نمایشگر پدیدار می شود، کاربران را تشویق می کند تا این صفحه را بسته و به صفحه جستجوی گوگل برگردند.

Google AMP

مشارکت کمتر کاربران

بسیاری از سایت ها بر پایه مشارکت و همکاری کاربران بنا شده اند، مثلا کلیک برای توییت کردن، امتیاز دادن به کاربران، نظرات و … با این حال سرویس AMP گوگل کار برای مالکان سایت ها برای ترغیب کاربران به همکاری سخت تر می کند.

آیا شما باید Google AMP را غیر فعال کنید؟

جواب این سوال به نوع سایت شما بستگی دارد. اگر کاربران موبایلی بخش مهمی از بازدیدکنندگان سایت شما را تشکیل می دهند، پس شاید باید همچنان از AMP استفاده نمایید.

در طرف دیگر، اما اگر شما نیز Google AMP را امتحان کرده اید و این انتخاب تاثیر منفی بر روی مشارکت کاربران گذاشته است، پس شاید لازم باشد تا این سرویس را بر روی سایت خود غیرفعال کنید.

مرحله ۱- غیرفعال کردن Google AMP بر روی وردپرس

افزونه های متعددی در وردپرس وجود دارد که به شما امکان استفاده از سرویس Google AMP را می دهد. تنظیمات همه این افزونه ها مشابه یکدیگر بوده و تفاوت چندانی با هم ندارند.

اولین کاری که باید بکنید این است که این افزونه را غیر فعال کنید. کافیست به صفحه افزونه ها مراجعه کنید و گزینه غیرفعال سازی که در زیر اسم افزونه AMP قرار دارد را انتخاب کنید.

Google AMP

مرحله ۲- تنظیم کردن هدایت کننده ها

غیرفعال کردن افزونه AMP اثر آن را از روی وب سایت شما حذف می کند اما این کار به تنهایی کافی نیست، به خصوص اگر که این افزونه را بیشتر از یک هفته بر روی سایت خود فعال کرده باشید.

احتمالش خیلی زیاد است که گوگل صفحات وب سایت شما را به صورت موقت در خود ذخیره کرده باشد و همچنان در صفحات جستجو آنها را به نمایش بگذارد. برای حل این مشکل، لازم است تا کاربران را از سمت صفحات AMP به سمت صفحات بدون AMP هدایت کنید.

متد ۱: استفاده از افزونه هدایت کننده

ابتدا لازم است که اقدام به نصب و فعال سازی افزونه Redirection کنید.

پس از نصب، به بخش ابزارها > هدایت کردن مراجعه کنید.

ابتدا، کد زیر را در فیلد منبع آدرس وارد کنید:

amp/\(*.)/

در فیلد آدرس مقصد، لازم است تا آدرس سایت خود را به صورت زیر وارد کنید:

//example.com/$1

فراموش نکنید که example.com را با آدرس سایت خود جایگزین کنید.

حالا گزینه Regex را تیک بزنید و در بخش گروه گزینه هدایت کردن را انتخاب کنید.

اکنون می توانید یک صفحه AMP را در سایت خود مشاهده کنید و ببینید که کار هدایت کردن به درستی انجام می شود.

Google AMP

متد ۲: تنظیم هدایت کردن به صورت دستی در فایل htaccess.

اگر نمی خواهید برای این کار از یک افزونه استفاده کنید، می توانید از طریق ویرایش فایل htaccess. این کار را به راحتی انجام دهید.

ابتدا لازم است تا از طریق یک کلاینت FTP یا cPanel به مدیریت فایل هاست خود متصل شوید. پس از پیدا کردن فایل htaccess. می توانید آن را ویرایش کنید.

با اضافه کردن کدهای زیر به انتهای این فایل کار ما تمام می شود:

<p style="text-align: left;">Redirect AMP to non-AMP //
RewriteEngine On
$(*.)RewriteCond %{REQUEST_URI} (.+)/amp
[RewriteRule ^ %1/ [R=301,L</p>

فراموش نکنید که تغییرات را ذخیره کرده و فایل را مجددا بر روی هاست خود آپلود نمایید.

دانلود افزونه Redirection

ارسال پاسخ