شما در وردپرس برتر هستید!
آموزش وردپرسمقالات آموزشی

آموزش رفع خطای ۴۰۳ Forbidden در وردپرس

342بازدید

آیا تا به حال به خطای ۴۰۳ Forbidden در سایت وردپرس خود برخورده اید؟ این خطا یکی از خطاهای ترسناکی است که یک کاربر تازه وارد وردپرس می تواند با آن مواجه شود. در این مقاله میخواهیم به شما نشان دهیدم که چگونه می توانید خطای ۴۰۳ Forbidden را رفع کنید.

خطای 403 Forbidden

 

خطای ۴۰۳ Forbidden چیست؟

وقتیکه در سایت وردپرس شما خطایی ظاهر می شود، وردپرس متن و کدهایی را نمایش می دهد.

 

خطای ۴۰۳ Forbidden زمانی نمایش داده می شود که سطح دسترسی تعیین شده در سرور شما اجازه دسترسی به صفحه ای خاص را نمی دهد.

به همین دلیل است که معمولا متن خطای مذکور به شکل زیر است:

۴۰۳ Forbidden – You don’t have permission to access ‘/’ on this server.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

سناریوهای مختلفی وجود دارد آن هم وقتی که شما این خطا را مشاهده می کنید. برای مثال:

  • خطای عدم دسترسی در پیشخوان وردپرس و صفحه ورود به پیشخوان سایت
  • مشاهده خطای مذکور به هنگام نصب وردپرس
  • مشاهده خطای ۴۰۳ Forbidden به هنگام مشاهده هر صفحه ای در سایت وردپرس
  • همچنین ممکن است که شما تنها عبارت “Access Denied” را به جای عبارت “۴۰۳ Forbidden” مشاهده کنید.
  • شما همچنین ممکن است با خطای “Access to yourdomain.com was denied. You don’t have authorization to view this page” روبرو شوید.

حالا که شما در مورد انواع مختلف خطای ۴۰۳ آگاهی پیدا کردید، بهتر است در مورد عواملی صحبت کنیم که این خطا را بوجود می آورند.

 

علت بروز خطای ۴۰۳ Forbidden در وردپرس چیست؟

رایج ترین علت بروز خطای ۴۰۳ Forbidden در وردپرس، تنظیم یا همان کانفیگ ضعیف افزونه های امنیتی است. بسیاری از افزونه های امنیتی وردپرس می توانند یک آیپی را بلوکه کنند آن هم وقتی که گمان کنند آن آیپی ها مشکوک هستند.

یکی دیگر از علت های احتمالی بروز این خطا می تواند وجود خطا یا اشکال در فایل .htaccess یا سطح دسترسی های اشتباه برای فایل ها در سرور باشد.

شرکت هاستینگ شما در بعضی مواقع ممکن است با ایجاد تغییرات ناگهانی در تنظیمات سرور خود نیز باعث بروز این خطا شود.

با این تفاسیر، بهتر است نگاهی به چگونگی رفع خطای ۴۰۳ Forbidden در وردپرس بیاندازیم.

 

رفع خطای ۴۰۳ Forbidden در وردپرس

قبل از انجام هر کاری، توصیه می کنیم که یک نسخه پشتیبان از سایت وردپرس خود تهیه کنید. برای این کار می توانید از افزونه BackupBuddy که آموزش استفاده از آن نیز در سایت قرار داده شده است استفاده کنید.

اگر هم که شما از یکی دیگر از افزونه های تهیه نسخه پشتیبان استفاده می کنید، بهتر است مطمئن شوید که از جدیدترین آنها که برای این کار نوشته شده است استفاده می کنید.

 

۱٫ رفع خطای ۴۰۳ Forbidden ناشی از افزونه وردپرس

ابتدا شما باید تمام افزونه های وردپرس نصب شده بر روی سایت خود را به صورت موقت غیرفعال کنید. این کار شامل هر گونه افزونه امنیتی که روی سایت نصب کرده اید نیز می شود.

اگر با این کار مشکل شما حل شد، معنی آن این است که یکی افزونه های سایت وردپرس شما باعث ایجاد این مشکل شده است.

شما می توانید با فعال کردن افزونه های سایت به صورت جداگانه و یکی یکی، افزونه معیوب مذکور را که باعث بروز این مشکل شده است پیدا کرده و آن را حذف کنید.

 

۲٫ رفع خطای ناشی از وجود اشکال در فایل .htaccess

اغلب اوقات خطای ۴۰۳ forbidden به خاطر وجود اشکال فنی در فایل .htaccess ظاهر می شود. خوشبختانه تعمیر این فایل بسیار آسان است.

ابتدا شما باید از طریق FTP Client به سایت خود متصل شده یا از File Manager سی پنل برای انجام این کار استفاده کنید.

سپس به دنبال فایل .htaccess در روت هاست خود بگردید. شما باید فایل مذکور را در کامپیوتر خود ذخیره کنید به این ترتیب می توانید به نوعی یک نسخه پشتیبان از آن داشته باشید. بعد از آن، شما می توانید فایل مذکور را از سرور خود پاک کنید.

حالا مجددا برای دسترسی به سایت خود تلاش کنید. اگر خطای ۴۰۳ forbidden حل شده است، یعنی مشکل از فایل .htaccess بوده است.

شما می توانید یک فایل .htaccess جدید را با ورود به پیشخوان سایت خود و رفتن به قسمت پیوندهای یکتا از قسمت تنظیمات در پیشخوان وردپرس، ایجاد کنید.

تنها کافی است بر روی دکمه ذخیره تغییرات در انتهای صفحه کلیک کنید تا وردپرس به صورت خودکار یک فایل .htaccess جدید ایجاد کند.

 

۳٫ رفع خطای ناشی از سطح دسترسی فایل ها در وردپرس

تمام فایل هایی که در سایت وردپرس شما ذخیره می شوند دارای سطح دسترسی هستند. این سطح دسترسی این موضوع که چه کسی می توانید به این فایل ها و پوشه ها دسترسی داشته باشد را کنترل می کند.

سطح دسترسی نادرست می تواند باعث ایجاد خطای ۴۰۳ forbidden شود. این کار باعث می شود که سرور شما گمان کند که شما سطح دسترسی لازم برای دسترسی به آن فایل ها را ندارید.

اگر دو راه حل بالا خطای ۴۰۳ forbidden را حل نکرد، آن وقت می توان تا حدی نتیجه گرفت که سطح دسترسی نادرست فایل ها باعث بروز این مشکل شده است.

شما می توانید از هاست خود بخواهید تا سطح دسترسی فایل ها در سایت شما را بررسی کند. برخی از هاست ها بسیار مسئولیت پذیر و پاسخگو بوده و سریعا به درخواست شما رسیدگی کرده و مشکل مذکور را حل می کنند.

تغییر سطح دسترسی فایل ها آن هم توسط خود کاربر می تواند مشکلات جدی تری را به دنبال داشته باشد. اگر در این باره مطمئن نیستید، بهتر است از یک متخصص بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهد.

اما اگر میخواهید خود این کار را انجام دهید، می توانید از آموزشی که در زیر برای شما تهیه کرده ایم استفاده کرده و سطح دسترسی فایل های خود را بررسی کنید.

تنها کافی است با استفاده از یک FTP Client به سایت وردپرس خود متصل شوید. به روت هاست جاییکه فایل های وردپرس ذخیره شده و در آنجا قرار دارند، مراجعه کنید.

پوشه ای را با کلیک بر روی آن انتخاب کرده و سپس روی آن راست کلیک کنید و گزینه File permissions را از منوی باز شده انتخاب کنید.

FTP Client به شما جعبه ای را نشان خواهد داد که حاوی تنظیمات مربوط به سطح دسترسی فایل مذکور است:

تمام پوشه های موجود در سایت وردپرس شما باید از سطح دسترسی ۷۴۴ یا ۷۵۵ برخوردار باشند.

تمام فایل های موجود در سایت وردپرس شما باید از سطح دسترسی ۶۴۴ یا ۶۴۰ برخوردار باشند.

شما می توانید سطح دسترسی مربوط به پوشه روت را به ۷۴۴ یا ۷۵۵ تغییر دهید. تیک گزینه “Recurse into subdirectories” را زده و سپس گزینه “apply to directories only” را انتخاب کنید.

روی دکمه OK کلیک کنید. FTP Client حالا شروع به تنظیم سطح دسترسی تعیین شده برای تمام دایرکتوری های موجود در آن پوشه خواهد کرد.

به محض اینکه کار تمام شود، شما باید فرایند مذکور را برای تمام فایل های موجود تکرار کنید. این بار از سطح دسترسی ۶۴۴ یا ۶۴۰ استفاده کرده و فراموش نکنید که گزینه “Recurse into subdirectories” و “apply to files only” را انتخاب کنید.

سپس بر روی دکمه OK کلیک کرده و FTP Client شروع به تنظیم سطح دسترسی تعیین شده برای تمام فایل های انتخاب شده خواهد کرد.

حالا مجددا برای دسترسی به سایت خود تلاش کنید، خطای ۴۰۳ forbidden حالا باید حل شده باشد.

ارسال پاسخ