شما در وردپرس برتر هستید!
آموزش وردپرسمقالات آموزشی

صفحه سفید مرگ در وردپرس و چگونگی رفع آن

66بازدید

اگر سال ها با وردپرس کار کرده باشید، حداقل یکبار هم که شده با صفحه سفید مرگ در وردپرس روبرو شده اید. صفحه سفید مرگ در وردپرس یکی از آن دسته خطاهای آزار دهنده نظیر خطای Establishing a database connection است و علت ترس کاربران از این خطا این است که باعث می شود که شما نتوانید وارد پیشخوان سایت خود شوید.

صفحه سفید مرگ در وردپرس

چرا که در بیشتر موارد هیچ خطایی نمایش داده نمی شود و شما هیچ سرنخی برای چگونگی رفع این خطا ندارید. بدترین چیز در مورد صفحه سفید مرگ در وردپرس این است که تنها بخش مشخصی از سایت را درگیر می کند. برای مثال ممکن است با وجود اینکه همه بخش های سایت به درستی کار می کنند، با این خطا در پیشخوان سایت خود مواجه شوید.

به عبارت دیگر، این خطا ممکن است صرفا در صفحات خاصی از سایت نمایش داده شود و سایر قسمت ها بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه دهند و همین موضوع است که کار را سخت تر می کند.

با این اوصاف، میخواهیم در این مقاله چگونگی رفع خطای صفحه سفید مرگ در وردپرس را با نگاهی به راه حل های احتمالی آن، توضیح دهیم.

 

توجه: قبل از انجام هر کاری و هر گونه تغییری در سایت، باید از سایت و دیتابیس آن بکاپ (فایل پشتیبان) تهیه کنید.

 

علت مشاهده این خطا چیست؟

بیشتر اوقات وقتیکه با صفحه سفید مرگ مواجه می شوید، باید بدانید که حافظه (memory) سایت شما پر شده یا اشغال شده است. علت آن هم می تواند افزونه ای باشد که به درستی عمل نمی کند و شما در حال استفاده از آن روی سایت خود هستید. یا ممکن است از قالبی باشد که بر روی سایت خود نصب کرده باشید.

یا شاید مشکل از هاست یا سروری است که در حال استفاده از آن برای سایت خود هستید. از آنجایی که این مشکل می توانید دلایل گوناگونی داشته باشد، میبایست عیب یابی بیشتری برای این امر صورت گیرد.

 

آیا این اتفاق برای سایت شما افتاده است؟

اگر صاحب چندین سایت هستید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید که آیا این مشکل برای همه آنها افتاده است یا تنها یکی از سایت به این مشکل دچار شده است. اگر این مشکل مربوط به همه سایت ها است، می توان نتیجه گرفت که مشکل از هاستی است که از آن استفاده می کنید.

اما اگر یکی از سایت هایتان به این مشکل دچار شده است، این مشکل می تواند به خاطر افزونه یا قالبی باشد که از آن استفاده می کنید. اگر این مشکل تنها به محدود به یک مطلب یا یک صفحه از سایت شما است، می توان نتیجه گرفت که قطعا سایت دچار مشکل است.

 

افزایش حافظه (Memory Limit)

معمولا این مشکل به علت پر شدن یا اشغال حافظه اتفاق می افتد. اگر مشکل شما نیز به همین خاطر است، باید از هاست خود بخواهید تا محدودیت حافظه را برداشته و یا ظرفیت حافظه را افزایش دهید.

در مطالب بعدی به صورت جامع تر در رابطه با این موضوع بحث خواهیم کرد.

 

غیرفعال کردن تمام افزونه های سایت

اگر افزایش حافظه کمکی به شما نکرد یا حافظه تعریف شده در هاست شما دارای ظرفیت بالایی نظیر ۲۵۶M یا ۵۱۲M است، نوبت آن است که عیب یابی را شروع کنید.

با توجه به تجربه ای که در رابطه با این موضوع داریم، به این نتیجه رسیده ایم که این خطا معمولا به خاطر افزونه یا قالبی است که روی سایت نصب شده است. پس بهتر است که همه افزونه های نصب شده روی سایت را غیرفعال کنیم.

اگر با این کار مشکل شما حل شد، می توان نتیجه گرفت که مشکل از یکی از افزونه ها بوده است و برای شناسایی افزونه معیوب میبایست افزونه ها را یکی یکی فعال کرده و سایت خود را چک کنید تا افزونه معیوب را شناسایی کنید.

 

جایگزین کردن قالب سایت با قالب پیش فرض

اگر مشکل از افزونه های نصب شده روی سایت نبود، نوبت آن است که قالب پیش فرض وردپرس را جایگزین قالب فعلی سایت خود بکنید. بهترین راه برای انجام این کار این است که از پوشه قالب فعلی سایت خود در هاست بکاپ (فایل پشتیبان) تهیه کرده، سپس قالب مذکور را حذف کنید.

با این کار وردپرس به صورت خودکار قالب پیش فرض را جایگزین قالب فعلی سایت شما خواهد کرد.

راه دیگری که برای انجام این کار وجود دارد این است که به phpMyAdmin در هاست خود مراجعه کرده و موارد زیر را در جدول wp_options دیتابیس سایت خود تغییر دهید. برای این کار باید مقادیر جدول های زیر را به twentyseventeen تغییر دهید:

  • template
  • stylesheet
  • current_theme

اگر با این کار مشکل شما حل شد، می توان نتیجه گرفت که مشکل از قالب فعلی سایت شما بوده و باید برای شناسایی مشکل فایل functions.php مربوط به قالب را بررسی کنید.

برای مثال وجود فضاهای خالی در پایین این فایل یا وجود کدهای مخرب در این فایل، می تواند باعث ایجاد مشکل در سایت شما شوند.

 

دیگر راه حل های ارائه شده برای رفع خطای صفحه سفید مرگ در وردپرس

اگر هیچ کدام از راه حل های ارائه شده در بالا مشکل شما را حل نکرد، میبایست آخرین نسخه وردپرس را از سایت مرجع دریافت کرده و فایل های جدید را جایگزین فایل های موجود در هاست خود بکنید.

توجه: قبل از انجام هر گونه تغییری در سایت خود، از سایت و دیتابیس آن بکاپ (فایل پشتیبان) تهیه کنید.

 

شما همچنین می توانید از قابلیت عیب یابی خود وردپرس استفاده کنید. برای فعال کردن این قابلیت کافی است کد زیر را به wp-config.php در هاست خود اضافه کنید:

error_reporting(E_ALL); ini_set('display_errors', 1);
define( 'WP_DEBUG', true);

به محض اضافه کردن این کد به فایل مذکور و ذخیره تغییرات، می تواند خطاهای موجود در صفحه سفید مرگ را اکنون مشاهده کرده و با این کار منبع خطا را پیدا کنید.

 

بعضی اوقات ممکن است شما به پیشخوان سایت خود دسترسی داشته باشید، اما صفحه اصلی سایت شما با مشکل صفحه سفید مرگ روبرو باشد، علت این امر معمولا استفاده از افزونه های Cache است. برای حل آن کافی است کش مرورگر خود را خالی کنید.

 

اگر صفحه سفید مرگ در وردپرس محدود به صفحه مربوط به یک مطلب طولانی در سایت شما است، آن وقت میبایست کش (cache) خود را پاک کنید. راه دیگری که برای حل این مشکل پیدا شده است، این است که مقدار recursion و backtrack در سایت خود را افزایش دهید. برای این کار کافی است کد زیر را به wp-config.php اضافه کنید:

/** Trick for long posts */ini_set('pcre.recursion_limit',20000000);
ini_set('pcre.backtrack_limit',1000000

البته در برخی سرورها نیاز است تا این کار با ویرایش PHP.INI صورت بگیرد که اگر دسترسی لازم برای این کار را ندارید، بهتر است با پشتیبان هاست خود در تماس باشید و از آنها کمک بخواهید.

امیدواریم این مقاله مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد، در صورتیکه سوالی در رابطه با صفحه سفید مرگ در وردپرس داشتید می توانید آن را در پایین همین مطلب در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط تیم پشتیبانی پاسخ داده شود.

ارسال پاسخ