شما در وردپرس برتر هستید!
آموزش وردپرسافزونه وردپرسمقالات آموزشی

پروتکل ssl چیست و تاثیر آن در سئو + معرفی افزونه ها

51بازدید

پروتکل ssl چیست؟

پروتکل ssl چیست و تاثیر آن در سئو + معرفی افزونه ها

سلام به دنیای وردپرس 🙂

امروز در این اموزش در وردپرس برتر قصد داریم به شما کاربران عزیز پروتکل ssl را معرفی کنیم و به شما آموزش دهیم که چگونه می توان ان را در سایت وردپرسی راه اندازی کرد.

کلمه SSL مخفف عبارت Secure Socket Layer به معنای “لایه امن پروتکل” است و با نام‌های زیر شناخته و ربط داده می‌شود:

همانطور که می دانیم اطلاعاتی که در بستر اینترنت رد و بدل می شوند با پروتکل Hyper Text Transfer Protocol یا HTTP مبادله می شوند. این پروتکل بر اساس استانداردی تعریف شده است که کاملا ایمن نیست و متن های آن برای فرد سوم شخص قابل رویت است برای مثال یک سایت بانکی برای نگهداری اطلاعات شخصی مشتریان باید از این پروتکل استفاده کند زیرا در غیر این صورت باعث لو رفتن اطلاعات کاربران می شود.اگر اطلاعات سایت شما بر بستر HTTPS منتقل شوند تمامی اطلاعات سایت بر اساس یک سیستم رمزنگاری شده مبادله می شوند و رویت آن برای هر کسی راحت نیست و کسی نمی تواند اطلاعات حساس سایت شما را ببیند.

اگر شما یک سایت امنیتی دارید می توانید از این پروتکل استفاده کنید تا اطلاعات حساس سایتتان بر اساس یک سیستم رمزنگاری مبادله شوند.

SSL در اصطلاح به معنای سیستم امن است که SSL اولین بار در سایت ۱۹۹۶ توسط شرکتNetscape طراحی و اجرا شد و تقریبا امروزه تمامی مرورگر ها آن را پشتیبانی می کنند از جمله فایرفاکس،گوگل کروم و ……

نحوه ی کار پروتکل SSL

پروتکل ssl چیست و تاثیر آن در سئو + معرفی افزونه ها

در یک بیان ساده پس از برقراری اطلاعات ssl اطلاعات را به وسیله ی دو کلید رمزنگاری شده منتقل می کند که کلید سوم عمومی است و برای افراد سوم شخص نیز قابل مشاهده است و کلید دومی تنها برای ارسال کننده و دریافت کننده قابل مشاهده است و شخص دیگری نمی تواند به آن نفوذ کند.

همانطور که می دانید ssl از دو نوع رمزنگاری استفاده می کند رمزنگاری متقارن و رمزنگاری نامتقارن

رمزنگاری متقارن بهتر و عمومی تر از کلید نا متقارن است و از طرف دیگر رمزنگاری کلید عمومی تکنیک های احراز هویت قوی تری را ارایه می کند.

برای داشتن یک ارتباط امن در بستر HTTPS برای سایت خود، نیاز به گواهی معتبر ssl دارید، این گواهی از طریق نمایندگی ها و سرویس دهنده های هاست نیز قابل خریداری است، علاوه بر این به سروری با قابلیت پشتیانی از ssl و یک ip اختصاصی احتیاج خواهید داشت.

البته باید بگویم که پروتکل SSL برای دامنه های IR کمی گران تر هست

تاثیر پروتکل SSL بر روی سئو

گوگل در پارامتر های جدیدی که اعلام کرد این نکته را نیز اعلام کرد که سایت ها یا وبلاگ هایی که از پروتکل SSL استفاده می کنند دارای امتیاز کوچکی از لحاظ امتیاز دهی خواهند بود هدف گوگل از این امتیاز دهی این بود که بستر اینترنت را امنیتی به کاربران ارائه دهد و این کار گوگل باعث می شود که سه طرف سود بسیار زیادی کنند ۱- کاربران از لو رفتن اطلاعاتشان در امان هستند ۲- اعتماد کاربران به گوگل بیشتر خواهد شد. ۳- سایت هایی که از پروتکل SSL استفاده می کنند دارای امتیاز ویژه ای در رتبیه بندی خواهند بود.

نکته ای که گوگل در مورد رنکینگ SSL مطرح کرده است به این صورت است : با توجه به اینکه ما تمایل داریم ارتباطات اینترنتی از طریق پروتکل امن ایجاد شود به وب سایتهایی که از پروتکل اس اس ال استفاده می کنند امتیاز کوچکی در رتبه بندی خواهیم داد.

در زمینه ی سرعت انتقال باید بگویم که این پروتکل کمی کند است اما در ایران نیز وضیعت بدتر است و انتقالات در ایران کند تر مبادله می شوند پس باید هم سرعت را مدنظر قرار بدهید هم امنیت سایتتان را

این پروتکل سایتتان را نیز بیمه می کند و برای انوع گواهینامه ها این مبلغ متفاوت است اگر سایتتان دارای اطلاعات حساس می باشد و از پروتکل هم نیز استفاده می کنید در صورت بروز هر گونه حمله ی سایبری به سایت شما مرکز صور گواهینامه به شما مبلغ بیمه را پرداخت می کند.

انوع گواهینامه های SSL

پروتکل ssl چیست و تاثیر آن در سئو + معرفی افزونه ها

  • DV SSL
  • DV Wild Card SSL
  • OV SSL
  • OV WildCard SSL
  • EV SSL

انوع شرکت های ارائه دهنده ی گواهینامه SSL

  • Certum
  • Izenpe
  • Comodo
  • Open Trust
  • TURK TRUST

گوگل اعلام کرده که علاقمند است تمام سایتها از پروتکل امن استفاده کنند و به مرور وزن این پارامتر را افزایش می دهد.

چرا بعد از نصب SSL در هاست، سایت در آدرس بار سبز نمایش داده نمیشود.

اگر تمام مراحب نصب پروتکل SSL را صحیح و به درستی انجام داده اید و این نظر مطمئن هستید این مشکل می تواند در بخش برنامه نویسی سایت باشد ممکل است پروتکل SSL با قسمتی از برنامه نویسی سایت مشکل داشته باشد البته برنامه نویسی قالب یا افزونه ها یا ممکن است که شما در سایت از پروتکل HTTP استفاده نموده اید بررسی این که کدام قسمت از سایت پروتکل HTTP را فراخوانی کرده است بسیار کار مشکلی است پس باید دنبال راه اسان تری برای حل این مشکل باشیم.

نصب افزونه ی Really Simple SSL

این افزونه هر مشکلی که در برنامه نویسی سایت یا لینک هایی که از پروتکل HTTP استفاده کرده اند را بررسی و حل می کند

بسیاری از سایت ها راه حل های مختلفی برای این مشکل ارائه داده اند که معمولا نیاز به انجام تغییرات در کد نویسی و انجام بعضی تغییرات در هاست میباشد ولی ما یک راه حل بسیار راحت و البته کاربردی تر خدمت شما ارائه میدهیم اونم نصبافزونه Really Simple SSLمیباشد.

افزونه ی Really Simple SSL نیاز به تنظیم خاصی ندارد زیرا تمامی کار ها در این افزونه به صورت خودکار انجام می شوند.این افزونه به صورت خودکار تمامی مشکلات را بررسی کرده و به صورت خودکار آن مشکلات را رفع می کند تا نوار سایت شما سبز رنگ شود.

همچنین یکی از ویژگیهای این افزونه این است که تغییرات را به صورت داینامیک انجام میدهد، لذا نیازی به تهیه بک آپ نیست چون که تغییراتی در دیتابیس و .. داده نمیشود .

در تصویر زیر محیط پیکربندی این افزونه را مشاهده میکنید

بعد از نصب این افزونه تمامی کار ها را انجام می دهد و نیازی نیست که شما کاری انجام دهید اما اگر مشکل سبز شدن نوار نیز حل نشد شاید مشکل در پیکربندی عمومی در وردپرس باشد

برای این کار به پیشخوان مدیریتتان در وردپرس مراجعه کرده و در قسمت تنظیمات و به قسمت همگانی مراجعه کرده نشانی وردپرس (URL) را به //yourdomain تغییر دهید.

و در قدم دوم تمامی فایل ها و تصاویر را از http به https تغییر دهید.

 

دانلود افزونه Really Simple SSL

ارسال پاسخ